11.ročník – KÚTY (2017)

V sobotu 14. októbra sa v Kútoch konala veľkolepá udalosť v kruhu hasičov a to Slovenský Superpohár, ktorý je označovaný aj ako neoficiálne majstrovstvá SR v požiarnom útoku. Na organizáciu 11. ročníka sa podujala naša Záhorácka hasičská liga. Na tohtoročnom SSP sa zišlo neuveriteľných 78 najlepších tímov z celého Slovenska, ktoré si postup na SSP museli vybojovať umiestnením na popredných priečkach vo svojich ligách.

Pekne od začiatku…

Myšlienka organizovania SSP Záhoráckou hasičskou ligou skrsla u člena rady ZHL Jakuba Pavelku už v roku 2015. Chytil sa svojho sna a postupne sa táto myšlienka stala snom celej rady. V tomto roku sa nám ho podarilo pretaviť na realitu. Po dohode so zakladateľmi sa príprava začala. Výber miesta, časomiery, zabezpečenia súťaže… Práve výber miesta pre nás nebol jednoduchý, ale po zhodnotení priestoru, terénu, polohy a mnohých ďalších okolností voľba padla na Kúty. Každý z nás dostal svoju úlohu a po hodinách strávených schôdzovaním, telefonovaním, behaním a vybavovaním sa Superpohár nezadržateľne blížil. Všetci šlapali na 100%. Tým, že tento ročník sme organizovali ako liga, bolo pre nás veľké plus, že sa do prípravy zapojili a pomocnú ruku podali aj družstvá ZHL. Slovenský Superpohár bol konečne tu! Už od rána nám svietilo slnko do očí, čo predpovedalo pekné počasie, ktoré vydržalo počas celého dňa. Prvý bod splnený

Družstvá sa začali pomaly schádzať a u nás nervozita stúpať. Bufety s občerstvením pripravené, ranná káva vypitá. Druhý bod splnený.

Tímy si rozložili stánky a začali sa pripravovať na prvé pokusy. Rozhodci boli na svojich miestach, a tak súťaž mohla začať. Kolo prvých pokusov nám otvorilo domáce družstvo mužov z Kútov. Postupne nám útoky odsýpali bez väčších zdržaní a tým sme sa dostali do polovice, kde nasledovala krátka prestávka. Keďže na dráhe boli stále pripravení chlapci, ktorí odvodňovali hadice vzduchom, trať bola aj po prvom kole v poriadku. Tretí bod splnený.

Putovné trofeje hasičských líg na jednom mieste. Cez prestávku spomenieme ešte tombolu, ktorá sa losovala každú hodinu počas celej súťaže. Bolo to, podľa nášho názoru, príjemným spestrením pre všetky súťažné družstvá. Hlavne pre tie, ktoré boli vylosované. Druhé kolo pokusov začalo a zároveň s ním mala byť spustená aj tretia dráha, na ktorej sa mali behať pokusy na “široké” hadice a 10l terče. Na tejto trati bola pripravená časomiera, ktorá s nami odbehala celú sezónu Záhoráckej hasičskej ligy bez zaváhania. Predsa len sme chceli byť pripravení a deň pred samotným SSP sme časomieru ešte raz vyskúšali. Všetko bez problémov. No v náš deň “D” nenabehla. Rátali sme aj s tým, no závada na časomiere bola tak veľká, že sa nám ju nepodarilo odstrániť a tak sme boli nútení túto súťaž zrušiť. Štvrtý bod nesplnený

Aj touto cestou by sme sa chceli ešte raz ospravedlniť všetkým tímom, ktoré nepostúpili na SSP a aj napriek tomu k nám merali dlhú cestu, aby si zmerali sily s ostatnými družstvami aspoň v tretej dráhe.

Čo bolo hlavné SSP pokračoval aj naďalej bez väčších problémov. Napätie medzi družstvami sa stupňovalo, keďže do posledného útoku nebolo rozhodnuté. Výkony všetkých tímov boli naozaj na vysokej úrovni. Kolotoč útokov nám uzavreli hasiči z Hrabovca. Týmto sme súťažnú časť ukončili. Piaty bod splnený.

Nasledovalo vyhodnotenie, v ktorom bolo ocenených 5 tímov z každej kategórie. Všetky družstvá bojovali z plných síl, ajkeď nie u každého sa zadarilo tak ako by chceli a na čo sú zvyknutí. Ale samozrejme v tomto športe to tak býva a víťaz môže byť len jeden. Víťazmi v mužskej kategórii sa stali muži z Podhoria s časom 14,14 s a v ženskej kategórii ženy z Ihrišťa s časom 17,22 s. Ocenení boli aj najlepší prúdari. V mužskej kategórii to bol ľavý prúdar z Kamennej Poruby, ktorý dosiahol svoj najlepší čas v druhom pokuse 13,77 s a v ženskej kategórii zhodne ľavá prúdarka z Krupiny, ktorej sa v druhom pokuse zastavila časomiera na hodnote 16,55 s. Vyhodnotenie ukončené, šiesty bod splnený.

Víťazom GRATULUJEME!

Oficiálna časť bola pre nás týmto ukončená. Snažili sme sa pre vás pripraviť peknú sobotu v priateľskom prostredí. Hodnotíme súťaž kladne, ajkeď vznikali menšie spory medzi rozhodcami a súťažnými tímami. Za verdiktmi rozhodcov a štartérov si stojíme a vieme, že konali spravodlivo a nemali ani ten najmenší záujem poškodiť žiadne družstvo. Chápeme, že pri takom množstve ľudí sa nedá vyhovieť všetkým. Každý jeden z nás, z rady ZHL, sme aktívnými členmi rôznych hasičských družstiev a vieme, že v priebehu požiarneho útoku alebo samotnej prípravy nervy stále pracujú. Človek je plný emócií a každú pripomienku od rozhodcu vníma nie vždy pozitívne. Občas nervy pracujú nielen u súťažiacich ale aj u fanúšikov.

Mrzí nás búrka, ktorá sa strhla na sociálnych sieťach a rozdelila hasičov na Slovensku na dva tábory. Hasičina nás má spájať a nie rozdelovať. Napriek všetkým kritikám, či už pozitívnym alebo negatívnym, ďakujeme všetým súťažným družstvám a fanúšikom za vytvorenie skvelej atmosféry na Slovenskom Superpohári 2017.

Sme radi, že 11. ročník organizovala práve naša Záhorácka hasičská liga za pomoci obce Kúty, DHZ Kúty, DHZ Sekule, DHZ Jablonica, DHZ Plavecký Štvrtok, DHZ Sološnica, DHZ Holíč, DHZ Podunajské Biskupice, DHZ Skalica a mnohí ďalší… Ďakovaniu by sme sa mohli venovať ešte dlho, a preto sme sa rozhodli venovať tejto kapitole samostatný článok. Neradi by sme na niekoho zabudli.

Veríme, že ste sa u nás cítili dobre, občerstvenie vám chutilo a odniesli ste si pekný zážitok!

Vaša Rada ZHL.